Ile kosztuje strona internetowa? Poradnik 2023

Zastanawiasz się ile kosztuje stworzenie strony internetowej w 2023 roku? Czytaj dalej i sprawdź koszt stworzenia strony internetowej.

W dzisiejszych czasach, profesjonalna strona internetowa jest nieodłącznym elementem prowadzenia biznesu. Bez względu na to, czy prowadzisz małą firmę, czy wielką korporację, obecność w sieci jest kluczowa, ale jakie są koszty związane z posiadaniem strony internetowej?

W tym artykule, jako ekspert w dziedzinie tworzenia i zarządzania stronami internetowymi, odpowiem na to pytanie, a także na wiele innych, które mogą Cię nurtować. Zajmiemy się tematem czynników wpływających na ostateczną wycenę kosztuje utrzymanie strony internetowej, a także czy strona internetowa może być darmowa. Przyjrzymy się różnym rodzajom stron internetowych i związanych z nimi kosztom. Omówimy także czas potrzebny na realizację projektu nowej strony internetowej oraz koszty jej utrzymania.

Na koniec, podpowiem na co zwrócić uwagę przy wyborze wykonawcy Twojej strony internetowej. Wszystko to, abyś mógł podjąć świadomą decyzję i z sukcesem zaistnieć w świecie online. Zapraszam do lektury!

ile kosztuje strona internetowa

Ile kosztuje strona internetowa? Streszczenie

Tworzenie strony internetowej to inwestycja, której koszt może się różnić w zależności od wielu czynników. Typ strony, jej funkcjonalność, design, a także wybór technologii – to wszystko wpływa na ostateczną cenę. Przykładowo, prosta strona wizytówka będzie znacznie tańsza niż skomplikowany sklep internetowy z wieloma funkcjami.

Przy planowaniu budżetu na stronę internetową, warto uwzględnić następujące elementy: koszt projektowania, koszt programowania, koszt utrzymania strony, koszt domeny i hostingu, a także koszt dodatkowych usług, takich jak optymalizacja SEO czy marketing w mediach społecznościowych. Poniżej prezentujemy szczegółowy checklist, który pomoże Ci zrozumieć, na co powinieneś zwrócić uwagę przy planowaniu budżetu na stronę internetową.

 • Projektowanie strony: koszt zależy od złożoności projektu i doświadczenia projektanta.
 • Programowanie strony: koszt zależy od technologii, której używasz i złożoności strony www.
 • Utrzymanie strony: to koszt, który musisz ponieść regularnie, aby strona była dostępna i działała poprawnie.
 • Domena i hosting: koszt zależy od wybranego dostawcy i planu.
 • Dodatkowe usługi: koszt zależy od tego, jakie dodatkowe usługi chcesz zastosować, np. optymalizacja SEO, marketing w mediach społecznościowych, itp.

Co wpływa na wycenę strony internetowej?

Na koszt strony internetowej wpływa wiele czynników. Typ strony www to jeden z głównych elementów wpływających na cenę. Strony wizytówki są zazwyczaj tańsze, podczas gdy sklepy internetowe lub strona internetowa z systemem zarządzania treścią (CMS) mogą być droższe. Funkcjonalność strony www również ma znaczenie – im więcej zaawansowanych funkcji, tym wyższy koszt – ma to również pozytywny wpływ na pozycjonowanie strony internetowej. Do tego dochodzi projekt graficzny – indywidualny projekt jest droższy, ale daje unikalny wygląd. Warto również zwrócić uwagę na koszt strony www, takie jak hosting czy domena. Oto kilka punktów, które mogą wpływać na to ile kosztuje zrobienie strony internetowej:

 • Typ strony internetowej (strona wizytówka, sklep internetowy, strona z CMS)
 • Funkcjonalności strony (zaawansowane funkcje mogą podnieść koszt)
 • Projekt graficzny (indywidualny projekt jest droższy, ale daje unikalny wygląd)
 • Koszty utrzymania (hosting, domena)
 • Poziom skomplikowania strony

To wszystko wpływa na cenę strony internetowej.

Tanie strony internetowe – Czy mogę mieć stronę www za darmo?

Bez wątpienia, istnieją platformy, które oferują tworzenie stron internetowych za darmo. Niemniej jednak, warto zauważyć, że takie rozwiązania często są ograniczone i mogą nie spełniać wszystkich Twoich potrzeb. Przykładowo, mogą nie oferować pełnej kontroli nad wyglądem strony, funkcjonalnością czy SEO. Dodatkowo, darmowe strony internetowe często zawierają reklamy, które mogą odstraszać odwiedzających. Dlatego, mimo że początkowy koszt wykonania strony może być niewielki, korzyści z inwestycji w profesjonalną stronę internetową mogą przewyższać te z darmowego rozwiązania.

Rodzaje stron www i ich ceny

Na rynku istnieje wiele rodzajów stron internetowych, a ich ceny mogą znacznie się różnić. Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem jest strona wizytówka. Jest to niewielka strona www, zazwyczaj składająca się z jednej do kilku podstron, prezentująca podstawowe informacje o firmie lub osobie. Koszt takiej strony to zazwyczaj od 500 do 2000 zł.

Sklepy internetowe są znacznie bardziej skomplikowane i z tego powodu kosztują więcej. Cena zależy od wielu czynników, takich jak liczba produktów, funkcje, integracje z systemami płatności i dostawy, a także indywidualne preferencje klienta. Ceny zaczynają się od około 3000 zł i mogą sięgać nawet 20 000 zł lub więcej.

Na koniec mamy strony internetowe typu portal, które są najbardziej skomplikowane i najdroższe. Są to strony z dużą ilością treści, funkcji i integracji, często wymagające indywidualnego podejścia i rozwiązań. Firmy zazwyczaj przygotowują cennik stron internetowych na podstawie rodzaju strony. Ceny zaczynają się od około 10 000 zł i mogą sięgać nawet 100 000 zł lub więcej. Poniżej przedstawiam przykładowe ceny dla różnych typów stron:

 1. Strony internetowe typu wizytówka: 500 – 2000 zł
 2. Sklep internetowy: 3000 – 20 000 zł
 3. Portal internetowy: 10 000 – 100 000 zł

Pozycjonowanie strony www – optymalizacja SEO

Pozycjonowanie stron internetowych jest niezwykle istotnym elementem strategii online dla każdego biznesu i witryny internetowej. To proces optymalizacji treści i struktury strony w celu poprawy jej widoczności w wyszukiwarce Google. Dzięki efektywnemu pozycjonowaniu, strona może zdobyć wyższe pozycje w wynikach organicznych, co z kolei przyciąga więcej potencjalnych klientów i zwiększa jej widoczność w sieci. W dzisiejszym konkurencyjnym świecie online, skuteczna optymalizacja strony jest kluczowym czynnikiem wpływającym na sukces i przetrwanie wirtualnego biznesu.

Jak przebiega stworzenie strony internetowej?

Stworzenie nowej strony internetowej to proces, który wymaga odpowiedniego planowania, projektowania, programowania i wdrożenia. Oto podstawowe kroki, które trzeba przejść tworząc stronę internetową:

 • Określenie celów i potrzeb: Pierwszym krokiem jest określenie celów, jakie ma spełniać strona internetowa, oraz zrozumienie potrzeb użytkowników. To pozwoli na lepsze dostosowanie projektu do oczekiwań i celów biznesowych potencjalnych klientów.
 • Planowanie projektu: W tej fazie określa się zakres projektu, tworzy harmonogram prac oraz budżet. Decyduje się także o platformie, na której będzie działać strona (np. WordPress, Joomla, Drupal) oraz wybiera się hosting.
 • Projektowanie interfejsu użytkownika (UI): Projektanci graficzni tworzą wizualny wygląd strony internetowej. Tworzą oni elementy takie jak logo, kolorystykę, układ strony, grafiki i ikony, zapewniając spójność wizualną i atrakcyjny wygląd.
 • Tworzenie treści: Treści są kluczowe dla strony internetowej. W tej fazie tworzy się teksty, grafiki, filmy i inne elementy, które zostaną umieszczone na stronie. Treści te powinny być atrakcyjne, czytelne i zgodne z celami projektu.
 • Programowanie (frontend i backend): Programiści pracują nad dwiema głównymi warstwami strony internetowej. Frontend to to, co widzi użytkownik, czyli interfejs użytkownika. Backend to ukryta strona strony, która obsługuje logikę biznesową, bazę danych i inne funkcje. Programowanie może być oparte na różnych językach i frameworkach, w zależności od potrzeb projektu.
 • Testowanie: Po zakończeniu programowania strona jest testowana pod kątem błędów, niezgodności i wydajności. Testowane są różne przeglądarki internetowe i urządzenia, aby upewnić się, że strona działa poprawnie na różnych platformach.
 • Wdrożenie: Po zakończeniu testów strona jest gotowa do wdrożenia na serwerze hostingu. Przygotowuje się także plan promocji strony, aby przyciągnąć użytkowników.
 • Monitorowanie i utrzymanie: Po wdrożeniu strony trzeba regularnie monitorować jej wydajność, aktualizować treści, rozwiązywać ewentualne problemy i dbać o zabezpieczenia. To proces ciągły, mający na celu utrzymanie strony w dobrej kondycji.
 • Promocja i marketing: Aby przyciągnąć użytkowników, trzeba zainwestować w marketing internetowy, takie jak SEO, reklamy online, media społecznościowe i inne strategie promocyjne.
 • Analiza i optymalizacja: Analizując dane dotyczące użytkowników i ich zachowań na stronie, można dokonywać optymalizacji treści i funkcji, aby strona spełniała swoje cele jeszcze lepiej.

Pamiętaj, że proces tworzenia strony internetowej może się różnić w zależności od skomplikowania projektu i specyficznych potrzeb klienta. Warto również śledzić najnowsze trendy i technologie internetowe, aby utrzymać stronę na bieżąco i zwiększyć jej skuteczność. Jest wiele aspektów, które wpływają na to ile kosztuje strona internetowa.

Jaki jest czas realizacji strony internetowej?

Realizacja strony internetowej to proces, który może trwać różnie długo, w zależności od wielu czynników. Złożoność projektu, ilość treści do przygotowania, a także efektywność komunikacji między klientem a wykonawcą – to wszystko ma wpływ na ostateczny czas realizacji. Przy prostych stronach, gdzie treść jest już gotowa i projekt jest dobrze zdefiniowany, czas realizacji może wynieść od kilku dni do kilku tygodni. Z kolei bardziej skomplikowane projekty, wymagające indywidualnego podejścia i tworzenia unikalnych rozwiązań, mogą trwać nawet kilka miesięcy.

Podsumowując, czas realizacji strony internetowej jest bardzo indywidualny i zależy od wielu czynników. Dlatego też, zawsze warto z góry ustalić z wykonawcą przewidywany czas realizacji, aby uniknąć nieporozumień i niepotrzebnego stresu. Pamiętajmy jednak, że jakość powinna zawsze być ważniejsza od szybkości – dobrze zaprojektowana i wykonana strona internetowa to inwestycja, która przyniesie nam korzyści na długie lata.

Jaki jest ostateczny koszt stworzenia strony internetowej?

Utrzymanie strony internetowej to nie tylko jednorazowy wydatek na jej stworzenie, ale także regularne koszty związane z jej funkcjonowaniem. Do najważniejszych należą opłaty za hosting i domenę, które mogą wynosić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych rocznie, w zależności od wybranego dostawcy i pakietu usług. Dodatkowo, warto uwzględnić koszty związane z aktualizacją i optymalizacją strony, które mogą znacznie zwiększyć roczny budżet na jej utrzymanie.

W przypadku sklepów internetowych, koszty utrzymania mogą być jeszcze wyższe. Do podstawowych wydatków należy doliczyć opłaty za system płatności online, integrację z kurierami, a także koszty związane z bezpieczeństwem danych klientów. Poniżej przedstawiamy przykładowe pozycje, które mogą wpływać na to ile kosztuje strona internetowa:

 • Opłata za hosting i domenę
 • Koszty aktualizacji i optymalizacji strony
 • Opłaty za system płatności online (w przypadku sklepów internetowych)
 • Koszty integracji z kurierami (w przypadku sklepów internetowych)
 • Koszty związane z bezpieczeństwem danych klientów (w przypadku sklepów internetowych)

Czym się kierować przy wyborze wykonawcy strony internetowej?

Wybór odpowiedniego wykonawcy strony internetowej to nie lada wyzwanie. Doświadczenie, portfolio, opinie klientów – to tylko niektóre z aspektów, które powinniśmy wziąć pod uwagę. Niezdefiniowane elementy, takie jak styl pracy czy podejście do klienta, mogą również mieć znaczenie. Przede wszystkim jednak, powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy potencjalny wykonawca jest w stanie zrozumieć nasze potrzeby i oczekiwania, a następnie przekuć je tak by strona internetowa była skuteczna i atrakcyjna.

Zrozumienie celu strony www to kolejny kluczowy element. Czy strona ma służyć do sprzedaży produktów czy usług, czy może ma pełnić funkcję informacyjną? Wybór wykonawcy, który potrafi dostosować się do różnych wymagań i celów, może znacznie zwiększyć efektywność naszej strony. Pamiętajmy, że rozbudowana strona firmowa internetowa to inwestycja, która powinna przynieść nam konkretne korzyści. Dlatego też, wybierając wykonawcę, powinniśmy kierować się nie tylko ceną, ale przede wszystkim jakością i efektywnością.

Jeżeli zastanawiasz się nad stworzeniem strony internetowej i nadal nie wiesz, ile będzie to kosztować, zadzwoń do nas i zapytaj o darmową wycenę.

Często Zadawane Pytania

Czy koszt strony internetowej jest jednorazowy?

W większości przypadków, koszt strony internetowej nie jest jednorazowy. Oprócz kosztów związanych z jej stworzeniem, należy uwzględnić również koszty utrzymania, takie jak hosting, domena, aktualizacje i wsparcie techniczne.

Czy cena strony internetowej zależy od jej wielkości?

Tak, cena strony internetowej często zależy od jej wielkości. Im więcej stron i funkcji ma strona firmowa, tym więcej pracy wymaga jej stworzenie, co przekłada się na wyższy koszt. To ile będzie kosztować strona internetowa, zależy od Twoich oczekiwań, inspiracji, a ich doprecyzowanie wyznacza drogowskazy dla wykonawcy, który określi sposób realizacji Twojej witryny.

Czy mogę samodzielnie zaktualizować swoją stronę internetową?

Wiele stron internetowych jest budowanych na platformach CMS, które umożliwiają samodzielne aktualizowanie treści. Jednakże, niektóre zmiany mogą wymagać pomocy specjalisty.

Czy cena strony internetowej zależy od wybranego wykonawcy?

Tak, cena strony internetowej może znacznie różnić się w zależności od wybranego wykonawcy. Warto porównać oferty kilku firm, zwracając uwagę nie tylko na cenę strony internetowej, ale także na doświadczenie, portfolio i opinie klientów.

Czy strony internetowe są droższe dla firm?

Nie zawsze. Ceny stron internetowych dla firm zależą od wielu czynników, takich jak skomplikowanie projektu, liczba stron, funkcje, itp. Niektóre firmy mogą potrzebować prostych stron, które są mniej kosztowne, podczas gdy inne mogą potrzebować zaawansowanych stron z wieloma funkcjami, które będą droższe.

 

 

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]